اسکلت فلزی, سازه فلزی, مقالات

نکات اجرایی اسکلت پیچ و مهره که باید بدانید

نکات اجرایی اسکلت پیچ و مهره

همه چیز درباره نکات اجرایی اسکلت پیچ و مهره

در این مقاله می‌خواهیم به بررسی نکات اجرایی اسکلت پیچ و مهره بپردازیم. همه بست‌ها عملکرد یکسانی را انجام می‌دهند. اتصال مکانیکی و محکم کردن دو یا چند قسمت به یکدیگر مهمترین وظیفه آنها است.

 با این حال، تفاوت در نوع، کیفیت، شکل و مواد به طور قابل توجهی بر نکات اجرایی اسکلت پیچ و مهره و عمر مفید بست تأثیر می‌گذارد. درک عملکرد انواع مختلف موجود، از جمله پیچ و مهره و واشر، برای انتخاب بست (و تامین کننده بست) مناسب برای پروژه شما ضروری است.

انواع پیچ

برای دانستن نکات اجرایی اسکلت پیچ و مهره باید با انواع آن آشنا باشید. پیچ و مهره‌ها یکی از همه کاره‌ترین اتصال دهنده‌های ساختاری هستند که در طیف گسترده‌ای از پیکربندی‌ها برای مطابقت با نیازهای مختلف مواد و مقاومت موجود استفاده می‌شوند.

 این بست‌ها عمدتاً از نظر مشخصات رزوه، طول و شکل سر متفاوت هستند و ترکیبات متفاوتی از این ویژگی‌ها باعث ایجاد پیچ ​​و مهره‌هایی با عملکردهای متفاوت می‌شود.

 آنها معمولاً برای نصب به یک سوراخ حفر شده و یک مهره مکمل نیاز دارند و بر خلاف پیچ‌ها، معمولاً مخروطی نیستند. بهتر است پیچ‌های خود را بر اساس مشخصات پروژه خود انتخاب کنید نه نام نشان داده شده در وب سایت تامین کننده.

پیچ‌های کالسکه

 پیچ‌های کالسکه دارای یک سر گنبدی یا فرو رفته با زیرین مربع هستند که از چرخش پس از نصب جلوگیری می‌کند. آنها اغلب با چوب استفاده می‌شوند.

پیچ‌های فلنج

 پیچ‌های فلنج نوع خاصی از پیچ‌های سر شش گوش هستند که دارای یک فلنج یکپارچه است که به عنوان یک جزء واشر برای توزیع یکنواخت بار عمل می‌کنند

پیچ‌های گاوآهن یا سوکی

 مانند پیچ‌های کالسکه، برخی از پیچ‌های گاوآهن دارای قسمتی به شکل مربع هستند. برخی دیگر طرح گنبدی دارند. این پیچ‌ها برای کاربردهای سنگین مانند ماشین آلات صنعتی ایده آل همی‌کنن

پیچ‌های سر شش گوش

 با شکل سر شش ضلعی مشخص می‌شود. پیچ‌های سر شش گوش دسته وسیع‌تری از پیچ‌ها هستند که نیاز به نصب با آچار دارند. آنها در طول‌های مختلف در دسترس می‌باشند.

پیچ و مهره‌های سر مربعی

 مانند پیچ‌های سر شش گوش، پیچ‌های سر مربعی با شکل سرشان – یعنی مربع – مشخص می‌شوند. این طراحی سر، گرفتن ابزار را تسهیل می‌کند و امکان نصب آسان‌تر را فراهم می کند.

پیچ‌های درپوش سر سوکت/ پیچ آلن

پیچ‌های درپوش سر سوکت دارای سطح بالایی پخ دار با دو طرف استوانه‌ای صاف یا پیچ دار هستند. نمونه‌های آلیاژ فرآوری‌شده با حرارت، اتصال دهنده‌های با استحکام بالا هستند که برای سخت‌ترین کاربردهای مکانیکی با فرمول‌های آلیاژی خاص در نظر گرفته شده‌اند.

پیچ آلن

انواع پیچ‌های اضافی

 انواع پیچ‌های دیگر که می‌توانیم به صورت سفارشی بسازیم شامل پیچ‌های لنگر، تسمه (به عنوان مثال، چشمی، قلاب، J، و U) و پیچ‌های دسته T هستند.

انواع مهره

مهره‌ها در اشکال و اندازه‌های مختلف موجود هستند. در حالی که انتخاب شما از یک مهره تا حدودی به انتخاب پیچ محدود شده است – به ویژه از نظر اندازه و رزوه – شما همچنان باید شکل سر مهره و ماده‌ای را انتخاب کنید که برای کاربرد شما مناسب‌ترین باشد. انواع مهره‌هایی که ما در اختیار داریم شامل موارد زیر است.

مهره‌های اتصالی

 مهره اتصال دهنده یک مهره استوانه‌ای بلند است که دو رشته نر را به هم متصل می‌کند. این جزء را می‌توان برای افزودن طول به یک نصب استفاده کرد.

مهره‌های فلنج

مانند پیچ‌های فلنج، مهره‌های فلنج دارای یک فلنج گرد هستند که به عنوان یک واشر خارجی عمل می‌کند و امکان توزیع یکنواخت بار را فراهم می‌‌کند.

مهره‌های شش گوش

 مهره‌های شش گوش به شکل شش ضلعی هستند. این مهره‌ها بسیار متنوع بوده اما برای نصب به آچار نیاز دارند.

مهره‌های قفلی

مهره‌های قفلی در اشکال مختلفی موجود هستند و برای محکم کردن سایر مهره‌ها و جلوگیری از شل شدن آنها استفاده می‌شوند. انواع مهره‌های قفلی عبارتند از مهره‌های قفل فلزی با ویژگی‌های قفل بالا یا فلنج شش گوش دندانه دار.

مهره‌های شکاف دار

 مهره‌های شکاف دار به گونه‌ای طراحی و ساخته می‌شوند که می‌توانند یک مکانیسم قفل را با یک سنجاق چوبی یا یک سیم ایمنی تشکیل دهند.

مهره‌های مربعی

مهره‌های مربعی با شکل مربع مشخص می‌شوند. این شکل سر باعث افزایش سطح بست و میزان اصطکاک آن می‌شود و خطر شل شدن آن را کاهش می‌دهد.

مهره چرخ

 مهره چرخ دسته وسیعی از مهره‌ها هستند که در کاربردهای چرخ خودرو استفاده می‌شوند.

حدیدکاران ایران زیر مجموعه شرکت صنایع فلزی دیاکو می باشد با هدف ارایه خدمات، سازه‌های صنعتی، سازه‌های فلزی، اسكلت فلزی، ساخت عرشه فولادی، سازه‌های فلزی سوله، اسكلت فلزی كارخانجات، طراحی سازه‌های فلزی، نصب سازه، سازه فلزی جوشی، سازه فلزی پيچ و مهره‌ای، سازه‌های فولادی، سازه‌های عرشه فولادی، فعالیت خود را به طور جدی شروع کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *