سوله, مقالات

راهنمای جامع ساخت سوله گاوداری

ساخت سوله گاوداری

همه چیز درباره ساخت سوله گاوداری

بیشتر طرح‌های ساخت سوله صنعتی گاوداری سازه‌هایی هستند که اغلب از آنها به عنوان سوله‌های در حال اجرا یاد می‌شود. در مناطق گرمتر، ممکن است از یک سوله ساده نیز استفاده شود. سوله‌های روان معمولا سه طرفه با سقفی شیبدار به سمت پشت سوله هستند. قرار دادن سوله گاو به گونه‌ای که بادهای غالب به سمت پشت سوله برخورد کند، حفاظت ارائه شده توسط پناهگاه را افزایش می‌دهد.

طرح ساخت سوله گاوداری

طرح ساخت سوله گاوداری که انتخاب می‌کنید باید از باد و باران سرپناهی داشته باشد و دارای تهویه باز کافی باشد که در طول ماه‌های تابستان گرما به دام نیفتد. کانکس باید از طوفان و همچنین گرمای خورشید محافظت کند.

طرح‌های ساخت سوله گاوداری در انبارهای فلزی، سوله‌های چوبی و انبارهای باز ارائه می‌شود. اندازه فضای داخلی باید اندازه و وزن گاوها، فضای مورد نیاز برای دراز کشیدن، نشخوار و حرکت در اطراف یکدیگر را بدون کوبیدن زیاد به طرفین سوله در نظر بگیرد.

 گاو به زیرساخت شما آسیب می‌زند. سقف آن از ورق فلزی است و برای خنک نگه داشتن گاوها در روزهای گرم و در عین حال در هنگام وقوع طوفان‌های شدید پوشش داده می‌شود. مهم است که توجه داشته باشیم که همه گاوها برای رفتن به مناطق پناهگاه احساس نیاز نمی‌کنند. گاهی اوقات یک بیشه کوچک از درختان سرپناه کافی برای احشام است. 

چه گاوها در منطقه شما نیاز به سرپناه داشته باشند یا نه ممکن است نتوانید آنها را مجبور به استفاده از آن کنید، اما اگر گاوها احساس کنند که لازم است، به دنبال سرپناه خواهند بود.

نکات مهم درباره سوله گاوداری

برنامه ریزی و طراحی چیدمان سوله گاوداری شما می‌تواند چالش برانگیز باشد اما برای موفقیت سازه شما بسیار مهم است. دام شما باید راحت باشد و از عوامل محیطی محافظت شود و برای تهیه خوراک و تمیز کردن غرفه‌های خود دسترسی آسان داشته باشید. 

هنگام طراحی و ساخت سوله گاوداری، باید چیدمان انبار، فضای غرفه کافی، کفپوش و دسترسی دام به غذا و آب را در نظر بگیرید. شما همچنین باید بهترین مکان را برای گاوداری و سازه‌های جانبی خود که ممکن است برای سرویس دهی به دام خود نیاز داشته باشید، در نظر بگیرید.

اگر قصد دارید سوله گاو خود را بسازید، در اینجا چند نکته وجود دارد که باید قبل از شروع به آن توجه کنید. 

ساخت سوله گاوداری

چیدمان انبار
 1. هنگام برنامه

  ریزیسوله گاوداری ، باید پنج هدف اصلی را در نظر بگیرید:

 • جابجایی آسان گاوهای شما به سوله و از آن با حداقل مسافت
 • سهولت دسترسی به خوراک و آب گاوها
 • دسترسی آسان برای تامین خوراک گاوها
 • حذف آسان پسماند
 • امکان گسترش سوله گاوداری خود در آینده
 1. مکان

هنگام ساختن انبار لبنیات خود باید در نظر بگیرید که بهترین موقعیت کجاست. اگر فضای ذخیره‌سازی غذا را در نظر بگیرید، مفید خواهد بود و باید فضای کافی برای ترتیب پیاده‌روی باز وجود داشته باشد. 

باید برای هر گاو 6 متر مربع و برای گاو شیری و گوساله 9 متر مربع مسافت در نظر بگیرید. همچنین باید فضای مورد نیاز برای پارتیشن‌های استال و فضای فیدرها و آبخوری‌ها را در نظر بگیرید.

اگر هرگز سوله گاوداری خود را در مناطق کم ارتفاعی که سطح آب زیرزمینی نزدیک به سطح است قرار ندهید، مفید خواهد بود. سوله لبنیات شما باید دور از ساختمان‌های مسکونی مزرعه قرار گیرد زیرا صدا و بو ممکن است برای ساکنین آزاردهنده باشد. برای شرایط بهداشتی نباید سوله گاوداری خود را در فاصله 20 متری چاه، مخزن یا لوله آب بسازید. 

گاوداری شما باید حفاظت مناسبی از حیوانات شما داشته باشد. هنگام یافتن مکان ایده آل خود، جهت باد و تأثیر نور مستقیم خورشید باید در نظر گرفته شود.

 1. فضای غرفه کافی

کشاورزان باید فضای اضافی را که یک گاو برای پریدن به جلو و برای ایستادن نیاز دارد را در نظر داشته باشند و پارتیشن‌ها باید به اندازه‌ای پهن باشند که گاو به راحتی دراز بکشد. همچنین فضا نباید به اندازه کافی بزرگ باشد که گاوها را تشویق کند که در غرفه خود بچرخند .

ساخت انواع سوله

 1. کفپوش مناسب

کف آلونک گاو شما برای حفظ تمیزی و جلوگیری از شرایط سم ناشی از پوسیدگی و همچنین جلوگیری از لغزش گاوهای شما مهم است. آنها باید از بتن مسلح ساخته شوند یا با روکش سیمانی پوشانده شوند. سطح کف‌های بتنی باید زبر باشد و ترجیحاً دارای شیارهایی برای افزایش چسبندگی باشد. 

اگر قصد دارید گاوها را در شرایط سردتر نگهداری کنید، باید مطمئن شوید که کف در زمستان به اندازه کافی گرم است. لایه عایق اغلب با قرار دادن کنده‌ها و یک لایه ضد آب در بالای سیمان و تخته به دست می‌آید. کف چوبی شما باید با روغن و رنگ کار شود تا از رطوبت و پوسیدگی جلوگیری شود.

همچنین باید مطمئن شوید که کف سوله گاوداری شما دارای شیب مناسب برای زهکشی است.

 1. سقف مناسب

سقفی که به درستی ساخته شده باشد برای محافظت از گاوهای شما در برابر آفتاب، گرما، سرما، برف و باران ضروری است. سقف باید طوری ساخته شود که بار مرده برف را تحمل کند (در صورت وجود) و در برابر بادهای شدید مقاوم باشد و از نشتی جلوگیری کند.

 سقف شما همچنین باید در برابر آتش مقاوم باشد تا از ایمنی دام شما اطمینان حاصل شود. طرح‌های سقفی مختلفی برای انتخاب وجود دارد، مانند:

 • مخروطی
 • تخت
 • دو تکه
 • سقف شیبدار

شرکت حدیدکاران ایران که زیر مجموعه شرکت صنایع فلزی دیاکو می باشد با هدف ارایه خدمات، سازه‌های صنعتی، سازه‌های فلزی، اسكلت فلزی، ساخت عرشه فولادی، سازه‌های فلزی سوله، اسكلت فلزی كارخانجات، طراحی سازه‌های فلزی، نصب سازه، سازه فلزی جوشی، سازه فلزی پيچ و مهره‌ای، سازه‌های فولادی، سازه‌های عرشه فولادی، فعالیت خود را به طور جدی شروع کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *