سازه فلزی, مقالات

بهترین شرکت سازه فضاکار را بشناسید

بهترین شرکت سازه فضاکار را بشناسید

بهترین شرکت سازه فضاکار کدام شرکت است؟

ساختار سازه فضاکار یا همان Space Frame را می توان به عنوان یک ساختار سفت، سبک و خرپامانند تعریف کرد. این سازه از پایه های به هم پیوسته در یک الگوی هندسی ساخته شده است. سازه فضاکار را می توان به طور موثر برای پوشش مناطق بزرگ با حداقل تکیه گاه داخلی استفاده کرد. استحکام سازه‌های فضایی به دلیل صلبیت ذاتی مثلث و بارهای خمشی است که به صورت بارهای کششی و فشاری در طول هر پایه منتقل می‌شوند.
اگر می خواهید بهترین شرکت سازه فضاکار و بهترین کارخانه ساخت اسکلت فلزی را بشناسید در ادامه با ما همراه شوید.

معرفی سازه فضاکار

سازه فضاکار (که خرپا سه‌بعدی یا سازه فضایی نیز نامیده می‌شود) بیشتر در مهندسی سازه و/یا معماری استفاده می‌شود، یک سازه سفت‌وسخت با ترکیب خرپایی است که از چندین پایه تشکیل شده است که در یک الگوی هندسی در هم قفل شده‌اند.
یکی از بزرگ‌ترین مزایای یک سازه فضایی، استحکام آن است، که امکان ایجاد مناطق بزرگ با سازه‌های پشتیبان داخلی کم یا بدون ساختار – ساختمان‌های صنعتی، استادیوم‌ها، فرودگاه‌ها و غیره را فراهم می‌کند. به لطف استحکام ذاتی یک سازه فضاکار تا حدودی شبیه یک خرپا معمولی است، زیرا فشار وزن به تمام طول هر پایه منتقل می‌شود.
معمولی‌ترین مورداستفاده از یک سازه فضاکار، ماتریس صلبیت است که به‌صورت شبکه محاسبه شده‌ای از عناصر قاب فضایی (معمولاً هرمی شکل)، و معمولاً با استفاده از فولاد لوله‌ای یا آلومینیوم ساخته می‌شوند.

انواع سازه فضاکار

در واقع چندین سیستم مختلف وجود دارد که می توان از آنها برای طبقه بندی سازه فضاکار استفاده کرد. به عنوان مثال، در زیر یک نوع طبقه بندی از انواع سازه فضاکار بسته به ترتیب چیدمان عناصر وجود دارد:

  • شبکه سه لایه

سه لایه از عناصر سازه فضاکار وجود دارد که هر سه با یکدیگر موازی هستند. آنها با میله‌های مورب به هم متصل شده‌اند، و ساختارها به طور کلی در بیشتر مواقع صاف هستند.

  • شبکه دو لایه

دو لایه از عناصر موازی با یکدیگر و با میله های مورب به هم متصل می شوند.

  • شبکه تک لایه

یک لایه واحد از عناصر واقع در سطح یک سازه.

 

انواع سازه فضاکار

 

از سوی دیگر، دسته‌ای دیگر از سازه فضاکار وجود دارد که بر اساس شکل ساختار کلی به‌عنوان معیار متمایز تقسیم‌بندی می‌شوند. به‌این‌ترتیب، ما سه نوع سازه فضاکار اصلی داریم:

  • گنبدهای کروی (و سایر اشکال پیچیده‌تر): تمایل به حمایت بسیار زیادی از خارج از یک سازه یا با استفاده از ماژول‌های هرمی شکل یا چهاروجهی در خود سازه وجود دارد.
  • طاق‌های بشکه‌ای: معمولاً همان‌طور که قبلاً توضیح داده شد به هیچ نوع پشتیبانی اضافی نیاز ندارد، اما دارای یک مقطع به‌عنوان وسیله پشتیبانی داخلی است.
  • سازه‌های سقف هواپیما فضایی: سازه‌ای که از چندین زیرساخت مسطح تشکیل شده است. کل ساختار توسط مورب‌ها پشتیبانی می‌شود و وزن بر روی میله‌های افقی توزیع می‌شود.

تعدادی دیگر از سازه‌ها نیز وجود دارد که می‌توان آن‌ها را به‌عنوان سازه فضاکار طبقه‌بندی کرد اما به هیچ‌یک از دسته‌بندی‌های بالا تعلق ندارند. برخی از این انواع سازه‌ها عبارت‌اند از روکش‌های آویزان، سازه‌های فلزی پلیسه دار، سازه‌های پنوماتیک و غیره.

بهترین شرکت سازه فضاکار

دیاکو سوله، طراحی‌های معماری و استاتیک ساخت‌وسازهایی را که در دفتر طراحی معماری و سازه مستقر در شرکت وجود دارد، انجام می‌دهد.
ملاحظات این شرکت برای انجام کلیه کارهای خود با همکاری و هماهنگی با سایر شرکای لازم برای ساخت کار مهم و ضروری است. برای این منظور، دیاکو سوله کمک لازم را در بالاترین سطح برای همکاری لازم با سایر گروه‌های پروژه، در طول طراحی و فاز ساخت، فراهم می‌کند.
طرح‌های نهایی برای تائید شرکت کارفرما و/یا مالک پروژه ارائه می‌شود.
پس از اخذ انطباق معماری و تائید استاتیک، فرآیندهای ساخت با تهیه نقشه‌های کارگاهی آغاز می‌شود.
یکی از دلایلی که دیاکو سوله را به‌عنوان بهترین شرکت سازه فضاکار به شهرت رسانده این است مه  بازرسی فیزیکی، اندازه‌گیری و بازرسی‌های پس از مونتاژ توسط کادر فنی شرکت در محل کار و در پایان مونتاژ انجام و گزارش می‌شود.

حرف آخر

خرپاهای سازه فضاکار را می‌توان برای سازه‌های سقفی استفاده کرد. این نوع سازه می‌تواند از چند تکیه‌گاه در یک ساختار قاب تا یک دهانه بزرگ گسترش یابد. مطابق با الزامات ساختار سازه فضاکار طراحی می‌شود که معمولاً بر اساس تعداد لایه‌های شبکه استفاده خواهد شد. انعطاف‌پذیری و استحکام این سازه‌ها به‌سرعت در حال افزایش است و در آینده بازار بیشتری را به سمت خود جذب خواهد کرد.

حدیدکاران ایران زیر مجموعه شرکت صنایع فلزی دیاکو می باشد و کلیه فعالیت های اجرایی حدیدکاران ایران تحت نظارت شرکت صنایع فلزی دیاکو انجام می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *