سازه فلزی, مقالات

سازه فضاکار چیست و همه چیز درباره آن

سازه فضاکار چیست و همه چیز درباره آن

بررسی سازه فضاکار و همه چیز درباره آن

اسپیس فریم‌ها یا سازه‌های فضایی به‌عنوان الگوهای هندسی به‌ویژه در سوله‌های صنعتی استفاده می‌شود. ساختار سازه فضاکار از پایه‌های به هم پیوسته تشکیل شده است. دارای ساختاری سفت، سبک و خرپایی در الگوهای هندسی است.
در معماری و مهندسی سازه، ساخت و توسعه سازه فضاکار افزایش یافته است. با تکنولوژی روز، سازه اسپیس فریم به‌عنوان سوله صنعتی انتخاب می‌شود.
از سازه فضاکار به‌طور گسترده برای ساخت استادیوم‌ها، فرودگاه‌ها، سالن‌های نمایشگاهی، برج‌ها و استخرهای شنا استفاده می‌شوند.

برای شناخت بهترین کارخانه ساخت اسکلت فلزی به سایت صنایع فلزی دیاکو مراجعه کنید

سازه فضاکار چیست؟

سازه فضاکار تکنیکی برای پوشش دهانه‌های طولانی در معماری و مهندسی سازه است. این اسپیس فریم از نوع سفت، خرپایی و وزن سبک است. خرپا در قاب فضایی از پایه‌های به هم پیوسته در یک الگوی هندسی تشکیل شده است.
از سازه فضاکار برای دهانه‌های بلند با تکیه‌گاه‌های داخلی کم استفاده می‌شوند.
ماتریس صلب برای طراحی سازه‌های فضایی استفاده می‌شود. سازه فضاکار یک سازه سه‌بعدی است که عناصر مختلف پایه و خطی در کنار هم مونتاژ شده‌اند. که برای انتقال بار وارده به آن تنظیم شده است.
ویژگی ماتریس سختی در یک فضای معماری به عنصر زاویه‌ای بستگی دارد. اگر اتصالات ساختار سازه فضاکار به اندازه کافی سفت‌وسخت باشد، می‌توانند در برابر تغییر شکل‌های زاویه‌ای مقاومت کنند. و محاسبات را برای طراحی سازه فضاکار ساده می‌کند.
سازه فضاکار در حقیقت نوعی سازه نامشخص است که می‌تواند به‌سرعت در یک بازه طولانی ساخته شود و می‌تواند مناطق بزرگ را در حداقل زمان پوشش دهد.
ساختار سازه فضاکار را می‌توان با استفاده از عنصر فولاد و الوار ساخت. اما مواد فولادی ماده مناسبی برای ساختار قاب فضایی برای حفظ ساختار در نظر گرفته شده برای استفاده طولانی‌مدت است.

اجزای سازه فضاکار چیست؟

سازه فضاکار از اجزای مختلفی برای ساخت سازه‌ها تشکیل شده است که شامل اعضای عمل خطی و اتصال‌دهنده‌های گره به‌عنوان عناصر کلیدی است.
اعضای خطی در سازه فضاکار عمدتاً گرد و مستطیل شکل هستند. که شامل بخش‌های لوله یا لوله است. این سازه را می‌توان به‌راحتی با استفاده از رابط‌های گره فضایی مونتاژ کرد.
اتصالات گره به‌طور گسترده‌ای برای اتصال اعضا از اتصالات به ساختار فضایی استفاده می‌شود. کل بار اعمال شده سازه از طریق اتصالات گرهی منتقل می‌شود.
اتصال از طریق گره به‌درستی بسیار قوی و سفت ساخته شده است. به‌طوری‌که قادر به انتقال بارهای سازه‌ای باشد. واحدهای پیش ساخته در اندازه‌ها و شکل‌های استاندارد مختلف سازه فضاکار در بازار موجود است.

 

اجزای سازه فضاکار چیست؟

 

مزایای ساختار سازه فضاکار

یکی از مهم‌ترین مزایای ساختار سازه فضاکار سبک بودن آن است. عمدتاً به این دلیل است که مواد به‌صورت مکانی توزیع می‌شوند به‌گونه‌ای که مکانیسم انتقال بار عمدتاً کشش محوری یا فشار است. درنتیجه، تمام مواد در هر عنصر معین به میزان کامل مورداستفاده قرار می‌گیرد. علاوه بر این، اکثر سازه‌های فضاکار با فولاد یا آلومینیوم ساخته می‌شوند که وزن خود را به میزان قابل‌توجهی کاهش می‌دهد. این امر به‌ویژه در مورد سقف‌های با دهانه بلند که منجر به چندین نمونه قابل‌توجه از کاربردها شده است، اهمیت دارد
واحدهای سازه فضاکار معمولاً در کارخانه به‌صورت انبوه تولید می‌شوند تا بتوانند از سیستم صنعتی ساخت‌وساز نهایت بهره را ببرند. سازه‌های فضاکار را می‌توان از واحدهای پیش‌ساخته ساده که اغلب دارای اندازه و شکل استاندارد هستند، ساخت. چنین واحدهایی را می‌توان به‌راحتی حمل‌ونقل کرد و با نیروی کار نیمه ماهر به‌سرعت در محل مونتاژ کرد. درنتیجه می‌توان سازه‌های فضاکار را با هزینه کمتری ساخت.
یک سازه‌های فضاکار با وجود سبک بودن معمولاً به اندازه کافی سفت است. این به دلیل ویژگی سه‌بعدی آن و مشارکت کامل عناصر تشکیل‌دهنده آن است. این سازه‌ها با داشتن استحکام بیشتر، انعطاف‌پذیری بیشتری را در چیدمان و موقعیت ستون‌ها فراهم می‌کنند.
سازه‌های فضاکار دارای تطبیق‌پذیری شکل و فرم هستند و می‌توانند از یک ماژول استاندارد برای تولید شبکه‌های مختلف فضای مسطح، پوسته‌های مشبک یا حتی اشکال آزاد استفاده کنند. میل به باز بودن هم برای تأثیر بصری و هم توانایی برای تطبیق با نیازهای فضای متغیر، همیشه سازه‌های فضاکار را به‌عنوان مطلوب‌ترین راه‌حل می‌طلبد.

حرف آخر

سازه فضاکار موارد استفاده خاص خود و مزایای زیادی به همراه دارد. درست است که تصور اینکه سازه‌های فضاکار برای چیزهای معمولی‌تر، مانند سازه‌های مسکونی استفاده می‌شوند، سخت است، اما در کل آزادی بیشتر با تفکر خلاق و بیان هنری برای معماران. یکی از بزرگ‌ترین مزیت‌های سازه فضاکار است.
این واقعیت که ساخت آن نسبتاً آسان است نیز یک مزیت بزرگ است و با شرکت‌هایی مانند دیاکو سوله، می‌توانید عناصر فضایی خود را در هر دو دسته کوچک یا بزرگ دریافت کنید، زیرا توانایی ساخت این شرکت بسیار بالا است.

حدیدکاران ایران زیر مجموعه شرکت صنایع فلزی دیاکو می باشد و کلیه فعالیت های اجرایی حدیدکاران ایران تحت نظارت شرکت صنایع فلزی دیاکو انجام می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *