مقالات

ویژگی‌های مهندس موفق

مهندس

ویژگی‌های مهندس موفق

پوشش و بهداشت

پوشش و لباس هر فرد نشانگر تفکر و البته درک و برداشت شخصی او از محیط اطرافش است. اگر مدیر هستید، خودتان بهتر می‌دانید چه کنید. اما به عنوان چند پیشنهاد، اگر کار دفتری دارید و مثلا در دفتر فنی مشغول هستید، لباسی آراسته و با طیف رنگی روشن و شاد بپوشید. اگر در محیط ساخت و ساز هستید، لباسی راحت، تمیز و دارای رنگ‌هایی پخته و یک دست بپوشید. آراستگی و تمیز بودن لباس‌ها و پایبندی به قوانین ایمنی و پوشش کارگاهی مهم‌ترین اصل پوشش مناسب هستند. جویدن آدامس، بوی دهان یا عرق، دندان هایی مسواک نزده، دکمه یا زیپ باز، پوست و موی چرب و مواردی از این دست، موارد ایده آل یک مهندس عمران موفق نخواهند بود.

ورزش و بدن سالم

یک مهندس عمران موفق، به سلامت بدن خود اهمیت می‌دهد. به یاد داشته باشید، سلامتی و آمادگی جسمانی دو اصل بسیار مهم برای ورود و بقا در رشته مهندسی عمران هستند. همچنین پرداختن به رشته‌ای ورزشی، علاوه بر شادابی و تقویت جسمی و فکری، باعث ایجاد رابطه‌های کلامی در مورد آن ورزش و متعاقب آن یافتن دوستان و همکارانی صمیمی با علاقه‌ای مشترک نیز می‌گردد.

زبان بدن

نحوه گام برداشتن، نشستن روی مبل و صندلی، سوار و پیاده شدن از اتومبیل، نگاه به دیگران و ارتباط بصری، نمایش زیورآلات، در دست گرفتن قلم، سلام کردن، گرفتن یا دادن کلید، سکه و اشیا ریز به همکار با جنسیت دیگر، غذا خوردن و نوشیدن. همه این موارد را یک به یک در ذهن خود مرور کنید. آیا تا به حال به طرز انجام این موارد فکر نموده‌اید؟ علی رغم وجود نکات و تکنیک‌های بسیار جهت انجام صحیح این موارد، پیشنهاد می‌دهم در این مورد با نکته سنجی و خود شناسی به رفتار و زبان بدن خود فکر نموده و بهترین رویه را پیش بگیرید.

تعهد و وظیفه شناسی

نسبت به کاری که می کنید کاملا متعهد باشید. مسئولیت خود را بشناسید و به تمامی جوانب اخلاقی و حقوقی آن آگاه شوید. پاسخگویی و پذیرفتن اشتباهات احتمالی بخشی از زندگی حرفه‌ای یک مهندس موفق است. شرح وظیفه خود را همیشه به یاد داشته باشید و آن را لطف در حق دیگران ندانید.

زمان شناسی

رعایت خطوط قرمز زمانی و تلاش برای ارایه خدمات پیش از موعد نهایی دو خصیصه مهم در شناسایی یک مهندس عمران موفق هستند. همیشه زمان کافی برای پروژه‌های خود در نظر بگیرید. جاه طلبی در اعلام و تعیین زمان برای ارایه خدمات، اغلب موجب بی اعتباری شما خواهد شد. اگر در تعیین زمان مناسب دچار مشکل هستید، به صراحت اعلام کنید و قول ندهید. فراموش نکنید رعایت زمان حضور و خروج از محل کار نیز تاثیر بسزایی در دید همکاران و مدیران شما دارد.

رازداری

رازداری توانایی بزرگیست. دوست صمیمی، همکار چندین ساله و مواردی از این دست نیز، گزینه‌های مناسبی جهت بازگو نمودن و اشتراک مطلب سری شنیده شده نیستند. در بسیاری از موارد در پروژه‌های مهندسی، خیلی موارد صحیحی که اطلاع از آن‌ها هیچ ارتباطی به ما ندارد یا حتی شایعاتی مبهم که درستی یا نادرستی آن‌ها مورد سوال است به سرعت پخش می‌شوند. سعی کنید جزیی از پروسه پخش اطلاعات نباشید. همیشه به خود یادآوری کنید، ارزش یک راز به خصوصی بودن آن است.

غیبت

اگر مدت زیادی از پیوستن شما به جرگه مهندسین نمی‌گذرد، شاید به سادگی باور نکنید که بین مهندسین و فعالان جامعه مهندسی، بیش از جلسه مهمانی خانم‌های محل غیبت می‌شود. متاسفانه این واقعیتی تلخ است که اصلاح آن به مواردی بنیادین وابسته است که در این نوشته نمی‌گنجد. در صورتی شنونده غیبت بودید، در اولین فرصت گفتگو و محل را به صورت مناسب ترک نمایید. تایید یا عدم تایید شما بر غیبت ذکر شده، شروع زنجیره‌ای از غیبت‌های دیگر خواهد بود. در ضمن، در غیبت‌های خانم‌های محل، پول و پروژه خیرات نمی‌کنند ولی در شرکت و کارگاه، موقعیت شغلی، پول و امتیازات فراوان به سادگی دستخوش تغییر می‌گردد. حتی اگر فردی دارای نکات منفی زیادیست، همیشه هنگام یاد از او در جمع همکاران، به معدود نکات مثبت وی اشاره کنید. در ضمن، حواستان را به دام‌های بدگویی و غیبت از دیگران که بعضی همکاران ترتیب می‌دهند بدهید.

هدیه دادن

گاهی بسته به شرایط، هدیه دادن راهی موثر در نشان دادن حسن نظر شما نسبت به دیگران است. خنده‌ای صمیمی، نگاهی مثبت و یا چند شکلات در جیب برای چند تن از کارگران تاثیری فوق العاده در روابط و جایگاه شما در محیط کار خواهد داشت. گاه، هدیه‌ای کوچک مثل مهمان نمودن همکاران به صرف بستنی در محیط کار و بدون هیچ دلیل خاصی، فضایی صمیمی و دوستانه را ایجاد می‌کند که به یقین، شما ستاره جمع خواهید بود. تهیه و هدیه یک CD آموزشی برای مدیری علاقمند به آن مبحث و مواردی از این دست، منجر به گسترش همه جانبه روابط کاری و فرصت‌های همکاری در آینده می‌گردد.

اطلاعات عمومی

واضح است که داشتن اطلاعات عمومی زیاد، تاثیر زیادی بر شناخت دیگران از شخصیت شما خواهد داشت. طی صحبت‌های کاری، دوستانه و حتی در مکان‌های غیرکاری، گاهی پاسخ به سوالی خاص از فردی، شما را برای همیشه در حافظه آن فرد ثبت می‌نماید. گاهی نیز ورود شما به مکالمه‌ای بین چند نفر، به واسطه اطلاعات عمومی خاصی که دارید منجر به دوستی و رد و بدل کردن شماره تماس شما خواهد شد. همچنین همیشه سعی کنید اطلاعات عمومی خود را راجع به مکان و شهر پروژه‌ای که در آن مشغول به کار هستید بالا ببرید. این اطلاعات شامل زبان و گویش، جمعیت، جغرافیا، تاریخ و مواردی از این دست می‌باشد.

نویسنده: مجتبی حلاجیان

 

صفحه اصلی

2 thoughts on “ویژگی‌های مهندس موفق

    1. John Doe گفت:

      nascetur ridiculus mus.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *