نصب سازه

<link rel="shortcut icon" href="logo-hadid2.png"/>

نصب سازه


نصب سازه و اسکلت فلزی، امروزه تشکيل دهنده پيکره اکثر ساختمان‌ها می‌باشد و امروزه اين واژه در عرصه ساختمان سازی بسيار شنيده می‌شود. اسکلت فلزی‌ها از جنس فولاد و از تير و ستون‌هايی که به صورت عمودی و افقی به هم متصل شده‌اند تشکيل می‌گردد که اسکلت به کمک همين ستون‌ها ساختمان را پايدار نگه می‌دارند.

ساختمان‌هايی که با اسکلت فولادی ساخته می‌شوند، مقاومت و استحکام بسيار بالايی در مقابل فشارها و عوامل بيرونی دارا هستند. چون ثبوت خواص در فلزها بسيار بالاتر از سازه‌های بتنی است و اين باعث می‌شود تغيير پذيری آن‌ها خيلی کمتر و طولانی‌تر باشد. به علاوه بهتر است بدانيد وزن کم‌تر اسکلت فلزی همواره باعث می‌شود ساختمان‌هايی که با اين نوع سازه ساخته شده‌اند، تعادل بهتری نسبت به ساختمان‌های بتنی‌ داشته باشند.

اسکلت فلزی‌ها بر حسب نوع اتصالات بين آن‌ها به انواع مختلفی تقسيم می‌شوند از جمله اسکلت فلزی پيچ و مهره‌ای، اسکلت فلزی جوشی، پرچی و… که بسته به نياز و محل مورد استفاده طراحی و ساخته می‌شوند.

امروزه متداول ترین مصالحی که در انواع سازه ها بکار می رود، فولاد و بتن می باشد. در میان انواع سازه ها، سازه های معمولی از قبیل سازه های تجاری، اداری، مسکونی، هتل ها، بیمارستانها و پارکینگ های طبقاتی در مقابل سازه های تخصصی از قبیل پلها، مخازن، سیلوها، برجهای خنک کننده و سدها، در دسته ای به نام “سازه های قابی شکل” یا “قاب های ساختمانی” و یا به اختصار “قاب” (Frame) قرار می گیرند.

ساخت-سوله

ساخت-سوله

قاب های ساختمانی می توانند بتنی یا فولادی باشند. قاب های بتنی خود به دو دسته قاب های بتنی مسلح و قاب های بتنی پیش تنیده تقسیم بندی می شوند. از سوی دیگر، قاب های فولادی به دو دسته جوشی و پیچی تقسیم بندی می شوند.

مقایسه فنی انواع اسکلت ساختمانی

قابها دارای دو وظیفه می باشند: تحمل بارهای ثقلی (بارهای مرده و زنده) و تحمل بارهای زلزله و باد. بارهای ثقلی به صورت قائم بر قابها وارد می شوند، درحالی که بارهای زلزله و باد به صورت جانبی اثر می­کنند.

comment

نظر دادن

تماس با صنایع فلزی دیاکو