چگونه می توان فولاد را به بتون متصل نمود

<link rel="shortcut icon" href="logo-hadid2.png"/>
سوله های صنعتی , سازه های صنعتی

چگونه می توان فولاد را به بتون متصل نمود


آیا می توان بدون سوراخکاری چیزی را به بتن متصل کرد؟

شاید این سال برای شما پیش آمده باشد که آیا برای چسباندن چیزی ، همیشه لازم است یک سوراخ در بتن ایجاد کنید. سوراخکاری اغلب اولین گزینه ای است که به ذهن خطور می کند ، اما آیا بهترین گزینه است؟ چگونه می توان چیزی را بدون حفاری به بتن متصل کرد ، آیا موارد دیگری وجود دارد؟ در این مقاله به این سوال پاسخ می دهیم.

بتن چیست؟

یکی از مصالح ساختمانی که از اجزای اصلی ساخت و ساز می باشد بتن است. شاید بتوان گفت که اصلا سازه بدون بتن امکان پذیرنیست. اجزای اساسی بتن عبارتند از: آب، سنگدانه (ماسه و شن) و سیمان پرتلند.

فرق سیمان و بتن

خیلی افراد سیمان و بتن را یکی محسوب می کنند. در صورتیکه سیمان و بتن با یکدیگر تفاوت دارند. در واقع سیمان یکی از مواد تشکیل دهنده ی بتن است.

سیمان اغلب به صورت پودری بوده و با آب و سنگدانه مخلوط می شود. محصول این اختلاط پس از گذشت زمان سخت شده و ماده ای جدید حاصل می شود که به آن بتن می گویند.

 مواد اصلی بتن

  • سیمان پرتلند

سیمان پودری است که از سنگ آهک و خاک رس تولید می شود و از مخلوط آن با مصالح سنگی دیگرمانند ماسه، شن و سنگ برای ساخت انواع ملات و بتن به کار می رود. وظیفه سیمان در بتن چسباندن دانه ها به یکدیگر است و به خودی خود تاثیری در مقاومت و باربری ندارد.

  • آب

آب برای واکنش شیمیایی با سیمان (هیدراتاسیون) مورد نیاز است و کارایی بتن را تضمین می کند . میزان آب مصرفی در بتن بر حسب میزان سیمان بیان می شود که به آن نسبت آب به سیمان گفته می شود.

هرچقدر میزان نسبت سیمان به آب یا W/C بیشتر باشد مقاومت بتن بالاتر و نفوذپذیزی آن کمتر است.

  • سنگدانه

سنگدانه موجود در بتن شامل ذرات ریز و درشت ماسه و شن است. سنگدانه مصالح طبیعی ، مصنوعی یا بازیافت شده ، مانند ماسه ، شن ، سنگ شکسته ، یا سرباره ی کوره ی بلند ذوب آهن و خاک رس منبسط شده ی دانه ای ، است که در تولید فراورده های ساختمانی ، مانند بتن ، به کار می رود .

روشهای اتصال اجزا به بتن

روش های آزمایش شده بسیاری برای اتصال چیزی به بتن بدون سوراخکاری وجود دارد ، از جمله میخ های سنگ تراشی ، و اتصال دهنده های فعال شده با پودر ، و همچنین انواع مختلف چسب ها. روش پیوست به اندازه ، شکل و وزن موردی که می خواهید پیوست کنید بستگی خواهد داشت.

در این مقاله طیف وسیعی از گزینه های حفاری برای اتصال موفقیت آمیز اقلام با وزن ، شکل ، اندازه و ترکیبات مختلف به بتن مورد بحث قرار خواهد گرفت.

استفاده از چند روش احتمالاً برای هر کسی متصور خواهد شد. روشهایی مانند استفاده از آویزهای دیواری سخت ، میخ های سنگ تراشی یا قلاب های دیواری چسبیده به ذهن خطور خواهد کرد. با این حال ، گزینه های قدرتمندتری مانند اتصال دهنده های محرک نیز وجود دارد.

قلاب آویز

یک آویز سخت افزاری ساده دارای چندین پین است که درون یک قلاب پلاستیکی تعبیه شده است و می توانید آن را به داخل دیوار بکشید. اینها معمولاً برای چوب یا دیوارهای خشک در نظر گرفته می شوند ، اما برخی از آنها به اندازه کافی مستحکم هستند که می توانند درون یک دیوار بتونی شکاف دار قرار بگیرند. گرچه بیشتر آنها برای وزن های بالا مناسب نیستند.

میخ های فولادی

میخ های فولادی یک گزینه ابتدایی ساخته شده از فولاد است که شما آن را درون بتن می کوبید. انجام آنها سریع و آسان است و به شما امکان می دهد بدون هیچ سر و صدایی تصاویر را آویزان کنید ، اگرچه برخی تصور می کنند که این یک رفع مشکل است.

بسته به درجه بتن شما ، یک میخ فولادی معمولاً می تواند حدود 10 کیلو را تحمل کند.

قلاب های دیواری چسبنده

قلاب های دیواری چسبنده نیاز به یک سطح تمیز و صاف دارند. هنگامی که کاغذ را از پشت جدا کردید ، به مدت 20 تا 30 ثانیه به بتن فشار وارد کنید تا پیوند محکم شود. حداکثر وزنی که قلاب های دیواری چسب از آن پشتیبانی می کنند فقط 4 کیلوگرم است.

 

قلاب های دیواری چسبی و آویزهای سخت افزاری می توانند برای قرار دادن قلاب برای آویزان کردن کت در درب ورودی یا ردیف کلیدها برای دسترسی آسان مفید باشند.

اتصال دهنده های فعال شده با پودر

اتصال دهنده های فعال شده با پودر از شارژ پودری برای فرو کردن میخ یا سنجاق ها به داخل بتن استفاده می کنند. اینها از باروت استفاده می کنند و می توانند خطرناک باشند. شما فقط باید آنها را روی بتن ریخته شده استفاده کنید و در هنگام استفاده از محافظ مناسب چشم و گوش استفاده کنید ( منبع ).

اتصال دهنده های متحرک با پودر و سلاح های میخ بتونی غالباً برای بستن قاب های چوبی به صفحات بتنی استفاده می شود. برخی از اتصال دهنده های مورد استفاده حاوی فلوت های پلاستیکی روی سر هستند تا از قرار گرفتن آنها در محل خود جلوگیری کند.

استفاده از چسب

استفاده از چسب برای آویزان کردن اتصالات به بتن بسیار گسترده است. انواع آن متناسب با کاربردهای مختلف مانند چسب های فشار برای اجسام سبک ، اکریلیک ، اسپری و رزین ها برای استفاده های فراوان و چسب های اپوکسی و پلی اورتان طراحی شده اند.

پیوند چسب خوب به خاصیت مرطوب سازی مناسب نیاز دارد ، به این معنی که چسب نباید فقط مهره روی سطح باشد بلکه قابلیت پخش شدن در سطح را دارد. توانایی جریان یافتن به منافذ بتن برای ایجاد قفل مکانیکی روی سطح ( منبع ) لازم است.

لایه سطحی بتن باید تمیز و دارای سطح جامد باشد. ذرات سست در بتن پیوند را به خطر می اندازد. همین اصل برای کیفیت طولانی مدت بتن برای تداوم پیوند در طول زمان اعمال می شود.

اتصال چسب چوب و بتن

با استفاده از چسب انعطاف پذیر می توانید چوب سخت و نرم را با موفقیت به بتن متصل کنید.

اتصال چسب فلز و بتن

چسب اپوکسی متشکل از یک فرآیند دو مرحله ای رزین اپوکسی و سخت کننده برای هر دو کاربرد داخلی و خارجی برای اتصال فلز به بتن بهتر است. دادن سطح خشن به این فلز با خراشیدن قبل از آن باعث بهبود چسبندگی آن می شود.

اتصال سنگ ، کاشی و آجر به بتن

یک چسب ساختمانی پلی یورتان به طور کلی بهترین اتصال برای سنگ ، کاشی یا آجر به بتن را ایجاد می کند. این روشی است که معمولاً برای آویز کردن وسایلی مانند گرانیت ، سرامیک یا سنگ مرمر استفاده می شود.

 

comment

نظر دادن

تماس از طریق واتساپ
تماس از طریق واتساپ